Forum www.akwarystyka.pomorskie.pl Strona Główna www.akwarystyka.pomorskie.pl
Trójmiejskie Forum Akwarystyczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ostrzeżenie - schistosomatoza

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.akwarystyka.pomorskie.pl Strona Główna -> Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dijx
Stary wyga



Dołączył: 04 Kwi 2012
Posty: 238
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Czw 12:40, 05 Lut 2015    Temat postu: Ostrzeżenie - schistosomatoza

Aloha

Krótkie ostrzeżenie - od poniedziałku leżę na oddziale chorób tropikalnych i pasożytniczych w Gdyni, gdzie zgłosiłem się sam z powodu pogarszającego się od lat stanu zdrowia, czego przyczyny nikt nie mógł dociec - co w tym momencie nie dziwi.

Dzisiaj zdiagnozowano u mnie schostosomatozę - chorobę wywołaną przez przywry pasożytnicze i nie występującą natywnie w Polsce ani sąsiednich krajach.

Podstawowe informacje:
[link widoczny dla zalogowanych]

w najbliższym czasie doczytam i zreferuję, bo na uniwersytecie w Seulu jest człowiek, który wie wszystko o pasożytach ludzkich, którymi można zarazić się przez wodę lub organizmy w niej żyjące i mam zamiar poszukać publikacji na ten temat lub skontaktować się z nim z prośbą o udostępnienie.

Zwracam uwagę, iż pasożyt jest groźny, gdyż do zarażenia nim nie jest potrzebne wypicie wody zawierającej cerkarie ani spożycie ryby bądź rośliny - one penetrują skórę i dostają się bezpośrednio do krwiobiegu.

Ja kilka lat temu przez jakieś 2-3 lata pracowałem w branży zoologicznej - w sklepach i hurtowniach i zajmowałem się rybami, które 48 godzin wcześniej pływały sobie w wodzie dajmy na to Mekongu. Ale znając mniej więcej praktyki w branży, mogę podejrzewać, że nie jesteście bezpieczni, bo ryby po sprowadzeniu do Polski nie są należycie kwarantannowane i przypuszczalnie brak jest też danych, czy ślimaki typowo hodowane w akwariach na terenie naszego kraju mogą być nosicielami pośrednimi przwyry. Jeżeli tak, sprawa jest mocno problematyczna.

Jak powiedziałem, doczytam. Kilka miesięcy temu, kiedy miałem ostry atak choroby, o której wówczas nie wiedziałem, ale zacząłem podejrzewać, że to może być coś nietypowego, rozważałem zakażenie przywrą chińską i sporo o niej wówczas przeczytałem. Po zapoznaniu się z koreańskimi badaniami odkryłem, że rolę żywiciela pośredniego, którą pełnią typowo dwa gatunki ślimaków, może pełnić też kilka gatunków ryb, co stwierdzono w badaniach przeprowadzonych w kilku akwenach azjatyckich. Dwa z tych gatunków są sprowadzane do europy, jeden z nich to była jakaś rasbora/mikrorasbora. A szacuje się, że przywrą chińską jest w Azji zarażonych jak dobrze pamiętam 25mln ludzi.

Naprawdę trudno mi opisać, jak bardzo cieszę się z tego, że mamy oddział medycyny tropikalnej w Trójmieście. Prawdopodobnie nikt inny w najbliższym czasie by mi tego nie zdiagnozował. Zwłaszcza, że w moim przypadku obiawy choroby były w dodatku bardzo nietypowe, a w ostatnich miesiącach posypałem się dość konkretnie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
djmk
Poznaje temat



Dołączył: 15 Sie 2014
Posty: 17
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Nowy Port

PostWysłany: Czw 19:31, 05 Lut 2015    Temat postu:

Mimo że informacja jest dosyć nietypowa, dzięki że zechciałeś o takiej dosyć osobistej sprawie napisać.
Naturalnie czekamy na kolejne informacje od Ciebie, jednocześnie życząc powrotu do zdrowia.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
adam17123
Stały bywalec



Dołączył: 14 Mar 2013
Posty: 188
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 18:07, 06 Lut 2015    Temat postu:

Zdrówka Życzę Wink oby jak najmniej takich przypadków.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Oro
Stały bywalec



Dołączył: 24 Sty 2013
Posty: 156
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Banino

PostWysłany: Pią 18:25, 06 Lut 2015    Temat postu:

Nooo toś sobie narobił...
Trzymam kciuki za szybki powrót do zdrowia Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dantee
Stary wyga



Dołączył: 14 Cze 2010
Posty: 787
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Nie 8:26, 08 Lut 2015    Temat postu:

Cześć
Ja je**e ale jazda. Przez hobby do szpitala. Powiem Tobie szczerze kolego sympatyczny, że jestem w szoku. Powiedz jeszcze czy powinno się robić jakieś badania(prywatnie, odpłatnie) jeśli wiemy, że dużo w tym siedzimy bo z tego co piszesz to nie jedna rzecz może nas dopaść.

Życzę szybkiego powrotu do zdrowia!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Raffy
Administrator



Dołączył: 27 Maj 2010
Posty: 849
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 18:55, 02 Mar 2015    Temat postu:

O qwa, po 5latach w Okazie chyba powinienem sie przebadać :O

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
knaven
Nowy na forum



Dołączył: 20 Lip 2018
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 15:24, 20 Lip 2018    Temat postu:

Hej. Autorze tematu jestes jeszcze z nami ? Chcialem o cos zapytac? : )

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.akwarystyka.pomorskie.pl Strona Główna -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin