Forum www.akwarystyka.pomorskie.pl Strona Główna www.akwarystyka.pomorskie.pl
Trójmiejskie Forum Akwarystyczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jak zacząć z akwarystyką roślinną

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.akwarystyka.pomorskie.pl Strona Główna -> Pytania początkujących akwarystów
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gała
Administrator



Dołączył: 05 Lut 2012
Posty: 100
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 22:20, 21 Lis 2013    Temat postu: Jak zacząć z akwarystyką roślinną

Chciałbym przedstawić wam moje subiektywne podejście do akwarystyki roślinnej w "aspekcie rozpoczynania przygody",
Chcę zaznaczyć, że nie uważam się za żadnego eksperta natomiast po prostu dzielę się swoimi doświadczeniami. Mam nadzieję, że ten "artykuł" okaże się przydatny :

Pierwszą myślą, którą powinniśmy rozważyć przed założeniem akwarium roślinnego jest uświadomienie sobie faktu iż akwarium jest żywym organizmem, który wymagał będzie odpowiedniej pielęgnacji i troski. Jest to bardzo ważne ponieważ pierwsze porażki mogą zdemotywować nas do późniejszych postępów. Jeśli zdecydujemy iż jesteśmy w stanie poświęcić odpowiednią ilość czasu na jego utrzymanie, możemy zacząć myśleć o kolejnych krokach.

1) Wybieramy akwarium
Początkującym adeptom polecam akwaria o pojemności między 100 a 200 litrów. Taka wielkość zbiornika z jednej strony zapewni odpowiednio szerokie możliwości jego aranżacji, z drugiej zaś nie przysporzy zbyt dużego nakładu pracy podczas prac pielęgnacyjnych. Sugeruje zakup akwarium w standardowych wymiarach dostępnych w sklepach – niestandardowe kształty i wymiary skutkować będą problemami w doborze oświetlenia.

2) Dobieramy oświetlenie
Odpowiednie oświetlenie jest jednym z podstawowych czynników decydujących o naszym sukcesie. Podstawowe wytyczne dotyczące doboru oświetlenia w akwarium to :
-Na każdy litr objętości akwarium powinien przypadać minimum 0,5W mocy oświetlenia,
-Czas oświetlenia akwarium powinien mieścić się w przedziale od 8 do 12 godzin,

Standardowe pokrywy dedykowane do akwariów w gotowych zestawach posiadają zazwyczaj niewystarczające oświetlenie potrzebne do prowadzenia akwarium roślinnego. Polecam rezygnację z pokryw na rzecz lamp zewnętrznych, których dostępne jest bardzo szerokie spektrum. Rozwiązaniem może być oczywiście rozbudowa oświetlenia w pokrywie natomiast jest to często kosztowniejsze i w moim osobistym odczuciu mniej estetyczne.

3) Dobór filtra
Doświadczenia akwarystów dowodzą iż najlepszym rozwiązaniem dotyczącym filtracji w akwariach roślinnych jest zastosowanie zewnętrznych filtrów kubełkowych.
Co prawda nie jest to rozwiązanie najtańsze natomiast zapewnia nam ono odpowiednio dużą pojemność mediów filtracyjnych oraz ogranicza do minimum zajmowaną przez osprzęt objętość akwarium. Dodatkowo wyposażone w szklane akcesoria stają się właściwie niewidoczne, dzięki czemu nie zaburzają kompozycji naszego akwarium.

4) Dobór podłoża
Odpowiednie podłoże jest jednym z najważniejszych aspektów decydujących o kondycji naszych roślin oraz pośrednio także i żyjącej w akwarium fauny.
Polecam skorzystanie z gotowych substratów typu „soil” zaprojektowanych specjalnie z myślą o akwarystach skupiających swoją uwagę na hodowli roślin.
Gama produktów jest bardzo szeroka, dobrze jest jednak wybierać produkty spośród tych najlepszych jakościowo. Tanie produkty w tej kategorii mogą przysporzyć więcej problemów niż korzyści.
Oczywiście istnieje także możliwość hodowania roślin na zwykłym, jałowym żwirku natomiast wiąże się to z zastosowaniem dodatkowych substratów.

5) Nawożenie
Tak jak inne żywe organizmy także rośliny potrzebują składników mineralnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Dostępnych jest wiele linii nawozowych dedykowanych do akwariów roślinnych zapewniających dostarczanie odpowiedniej ilości poszczególnych związków. Przed zdecydowaniem się na konkretne produkty warto jednak zaczerpnąć porady bardziej doświadczonych akwarystów.

6) Dozowanie dwutlenku węgla
Dwutlenek węgla jest jednym z podstawowych czynników decydujących o wzroście roślin, nic zatem dziwnego, że jego obecność w akwarium roślinnym jest niezbędna. Co prawda pewna jego ilość zawsze znajduje się w wodzie bez względu na to czy dostarczamy go z zewnątrz, natomiast jest to zazwyczaj ilość zbyt mała by zaspokoić zapotrzebowanie na ten element. Ze względu na ten fakt koniecznym dla osiągnięcia pięknego akwarium roślinnego jest zapewnienie odpowiedniego poziomu dwutlenku węgla. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie gotowych zestawów akwarystycznych w oparciu o wysokociśnieniowe butle.

Rozpatrzyliście wszystkie aspekty ? Świetnie, czas na pierwszy zbiornik Smile
Powodzenia !


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Gała dnia Pon 12:17, 02 Gru 2013, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sugar
Stały bywalec



Dołączył: 14 Mar 2011
Posty: 75
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 23:32, 21 Lis 2013    Temat postu:

wszystko super, ale ja osobiście poczytałbym więcej o dozowaniu dwutlenkiem węgla(tworzenie takiego zestawu(butla zawory wężyki itd)).


Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gała
Administrator



Dołączył: 05 Lut 2012
Posty: 100
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 23:36, 21 Lis 2013    Temat postu:

Wszystkiego od razu nie napiszę Smile
Uwzględnię jednakowoż ten wniosek.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.akwarystyka.pomorskie.pl Strona Główna -> Pytania początkujących akwarystów Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin