Forum www.akwarystyka.pomorskie.pl Strona Główna www.akwarystyka.pomorskie.pl
Trójmiejskie Forum Akwarystyczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Oświetlenie w akwarystyce roślinnej

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.akwarystyka.pomorskie.pl Strona Główna -> Technika
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gała
Administrator



Dołączył: 05 Lut 2012
Posty: 100
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 14:41, 26 Lis 2013    Temat postu: Oświetlenie w akwarystyce roślinnej

Pozwalam sobie po raz kolejny podrzucić "spłodzony" niegdyś artykuł. Może komuś się przyda Smile

Światło w akwarium to temat bardzo istotny ale i niezwykle obszerny. Mówiąc o świetle w odniesieniu do akwarystyki możemy rozważać wiele jego aspektów, z których nie jeden mogłyby stanowić zagadnienie wymagające rozważania w oddzielnym artykule. Biorąc to pod uwagę postaram się w skrócie omówić jedynie najważniejsze aspekty tego zagadnienia, ponieważ często bywa tak iż zbyt duży natłok informacji paradoksalnie powoduje dezinformację i mętlik w głowach akwarystów.

A więc po kolei.

Dlaczego właściwie rośliny potrzebują światła ?

Dzieje się tak dlatego iż jedynie w obecności światła rośliny mają możliwość syntezowania związków organicznych z prostych substancji nieorganicznych. Inaczej mówiąc odpowiednie oświetlenie będzie decydowało o tym czy rośliny w naszych akwariach będą w stanie niejako produkować „pożywienie” dla ich prawidłowego wzrostu.

Czy każde źródło światła będzie odpowiednie ?

Właściwie wszystkie rodzaje oświetlenia dają roślinom szansę rozwoju (pomijając światło UV). Jedne z nich będą jednak bardziej odpowiednie inne zaś mniej. Zaniechując wyjaśnianie dlaczego tak się dzieje skupie się na omówieniu źródeł światła z powodzeniem stosowanych w akwarystyce.

Lampy na świetlówki T5 oraz T8

Lampy wykorzystujące jako źródło światła świetlówki T5 oraz T8 są najpopularniejszym spośród rozwiązań wykorzystywanych w akwarystyce. Mają one zastosowanie zarówno w klasycznych pokrywach jak i coraz częściej stosowanych lampach zewnętrznych. Niewątpliwą zaletą stosowania świetlówek jest możliwość równomiernego oświetlenia całego zbiornika.

Przewaga świetlówki T5 w stosunku do świetlówki T8:
 mniejsze wymiary
 większa moc świetlówki przy jej mniejszej długości
 dłuższy czas pracy świetlówki
Przewaga świetlówki T8 w stosunku do świetlówki T5:
 możliwość współpracy ze statecznikami magnetycznymi – niższa cena

Wymiary świetlówek :

Świetlówki T5 (16 mm):

T5
 8W – długość 30 cm
 24W – długość 55 cm
 39W – długość 85 cm
 54W – długość 115 cm
 80W – długość 145 cm

Świetlówki T8 (26 mm):

T8
 15W – długość 44 cm
 18W – długość 60 cm
 20W – długość 60 cm
 25W – długość 74 cm
 30W – długość 90 cm
 36W – długość 120 cm
 38W – długość 105 cm
 40W – długość 120 cm
 58W – długość 150 cm

Oświetlenie HQI

Oświetlenie żarnikami metalohalogenkowymi jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem oświetlenia. Dają one mocne i skupione światło przez co znajdują zastosowanie w wysokich zbiornikach(pow. 45cm), w których oświetlenie świetlówkami skutkowałoby niedoświetleniem nisko rosnących roślin. Szeroki wybór żarników pozwala na dobór oświetlenia o temperaturze barwowej od 3000K do 20 000K. Ze względu na dużą emisję ciepła stosowanie HQI ogranicza się najczęściej do lamp zewnętrznych, wykorzystanie go w profilowanych pokrywach skutkuje podnoszeniem temperatury wody w akwariach.

Przy zastosowaniu lamp tego typu możemy zaobserwować atrakcyjne wizualnie refleksy oraz cienie nie występujące w przypadku oświetlania rozproszonym światłem świetlówek.

Oświetlenie LED

Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii możemy cieszyć się możliwością stosowania oświetlenia LED również w akwariach. Niewielkie wymiary wykorzystywanych diod LED pozwala na projektowanie lamp o niewielkich profilach i wysokiej estetyce. Żywotność i stale spadająca cena powoduje rosnące zainteresowanie tego rodzaju oświetlenia. Rozpatrując możliwość wyboru oświetlenia LED musimy zdawać sobie jednak sprawę iż spektrum produktów w tej technologii jest ciągle niewielkie.



Parametry Światła – czym się kierować.

Do podstawowych parametrów światła dotyczących wszystkich powyżej omówionych źródeł światła, które powinniśmy rozpatrzeć przed zakupem należą :

temperatura barwowa
odwzorowanie kolorów
strumień świetlny

Temperatura barwowa – najprościej ujmując jest to obiektywna miara wrażenia barwy danego źródła światła. W akwarystyce roślinnej staramy się najczęściej stosować oświetlenie o temperaturze barwowej w zakresie 6000K – 10000K.

Odwzorowanie kolorów – parametr (Ra) ten pozwala na określenie w jakim stopniu oświetlenie danym źródłem wpłynie na zmianę odwzorowania koloru od rzeczywistego. Dla przykładu świetlówka o charakterystyce 985 daje światło o temperaturze barwowej 8500K oraz współczynniku Ra 90% oznacza to iż odwzorowane kolorów w 90% pokrywało się będzie do postrzeganego w przypadku oświetlenia naturalnego

Strumień świetlny – czyli ilość światła emitowanego przez dane źródło wyrażany w „lumenach” [Lm].Prawidłowy strumień świetlny w akwarium powinien zawierać w granicach 35-60 Lm/L.

źródło : [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Gała dnia Pon 12:17, 02 Gru 2013, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.akwarystyka.pomorskie.pl Strona Główna -> Technika Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin